Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

Podsumowanie Konferencji w Wilnie

Zdjęcie ilustracyjne

W dniach 13-14 marca 2025 roku w Wilnie, na Litwie, odbyła się inauguracyjna konferencja Baltic Flow Cytometry Society (BFCS2025). Wydarzenie miało miejsce w Centrum Innowacyjnej Medycyny i zgromadziło specjalistów z dziedziny cytometrii przepływowej z regionu Morza Bałtyckiego i nie tylko.

Konferencja obejmowała prezentacje i warsztaty skierowane do młodych naukowców, jak i doświadczonych badaczy, umożliwiając wymianę wiedzy i doświadczeń w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie nauki.
Vice–prezydentem stowarzyszenia BFCS jest szanowna Pani dr hab. Lidia Gackowska prof. UMK. Profesor jest kierownikiem Katedry Immunologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz kierownikiem Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy. Posiada specjalizację z laboratoryjnej immunologii medycznej, za którą otrzymała nagrodę Ministra Zdrowia „Specjalista-2016”.
W trakcie trwania konferencji mogliśmy uczestniczyć w wielu sesjach wykładowych poświęconych wykorzystaniu cytometrii przepływowej w klinice oraz badaniach naukowych.

Ponadto podczas konferencji szczególną uwagę poświęcono młodym naukowcom i nowicjuszom w dziedzinie cytometrii przepływowej. Przykładem tego była prezentacja dr Alfonso Blanco, który wygłosił dwa wykłady, w tym “Tips and tricks for a nice data flow”, skierowany właśnie do młodych badaczy i osób rozpoczynających pracę z cytometrią przepływową.
Braliśmy również aktywny udział w sesji plakatowej. Wraz z opiekunami naszego koła naukowego dr n. med. Małgorzatą Wiese-Szadkowską i dr n. med. Anną Helmin-Basa przygotowaliśmy prace na tematy:
The evaluation of cytokines of the IL-1 family in monocytes and neutrophils in patients with Helicobacter pylori infection.”
Phenotypic assesment of peripheral blood NK cells in patients with Dilated and Ischemic Cardiomiopathy (DCM, ICM).
Dodatkowo jako studentki miałyśmy zaszczyt działać w komitecie organizacyjnym konferencji.
Nasza rola obejmowała pomoc w planowaniu, organizacji oraz koordynacji działań logistycznych.
Takie przedsięwzięcie umożliwiło nam zdobycie cennego doświadczenia oraz przyczyniło się do sukcesu tego prestiżowego wydarzenia!

pozostałe wiadomości