Warsztaty dla najzdolniejszych uczniów Bydgoszczy w ramach Grantu Zdolny uczeń na uczelni Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy” odbyły się w Katedrze Chemii Fizycznej Collegium Medicum UMK; Kierownik prof. dr hab. Piotr Cysewski
W dniach 18, 23 i 27 listopada 2024 roku, w Katedrze Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odbyły się warsztaty dedykowane najzdolniejszym uczniom szkół ponadpodstawowych z Bydgoszczy. Inicjatywa ta miała na celu rozwijanie talentów młodzieży oraz wprowadzenie ich w świat zaawansowanej farmakologii, diagnostyki i chemii.
Warsztaty, prowadzone przez dr hab. Beatę Szefler prof. UMK, składały się z trzech sesji tematycznych, podczas których uczniowie mieli okazję zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie różnych technik analitycznych. Program zajęć obejmował:
- 18 listopada: „Zastosowanie metod spektrofotometrycznych UVVIS w diagnostyce człowieka i farmakologii” – Uczniowie wyznaczali zawartość kwasu acetylosalicylowego w tabletkach typu „Aspiryna” przy użyciu Spektrofotometru UVVIS.
- 23 listopada: „Chromatografia jako jedna z metod rozdzielczych w diagnostyce człowieka i farmakologii” – Młodzież uczyła się rozdzielać składniki farmakologicznie czynne ziół oraz mieszaniny różnych jonów.
- 27 listopada: „Metody potencjometryczne i konduktometryczne w analizie instrumentalnej” – Uczestnicy badali zawartość kwasu ortofosforowego w napojach typu Cola, na przykładzie glicyny analizowali amfoteryczny charakter niektórych aminokwasów, badali czystość wody pitnej pod względem jonowym i iloczyn rozpuszczalności soli trudno rozpuszczalnych.
Składamy podziękowania uczniom za udział w warsztatach i pogłębianie wiedzy oraz Pałacowi Młodzieży w Bydgoszczy pełniącemu funkcję Koordynatora Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „ Zdolni znad Brdy”.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia kolejnych inicjatyw w ramach wydarzeń Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu!