Wyjazd naukowy do Mediolanu na staż badawczy w ramach Programu Erasmus+ realizowany w Katedrze Mikrobiologii Uniwersytetu Mediolańskiego (Università degli Studi di Milano) w dniach od 3 lutego do 3 kwietnia 2024 roku stanowił niezwykle wartościowe doświadczenie, które w znaczący sposób wzbogaciło moje kompetencje zawodowe i osobiste. Staż ten był okazją nie tylko do pogłębienia wiedzy naukowej, lecz również do poznania kultury, organizacji pracy oraz standardów badawczych obowiązujących w międzynarodowym środowisku naukowym, jakim jest Szpital San Paolo.
W trakcie stażu realizowałam projekt badawczy, którego celem było zbadanie możliwości zahamowania tworzenia biofilmu przez grzyby Candida albicans pod wpływem działania naturalnego związku roślinnego, obecnego w codziennej diecie. Praca nad tym zagadnieniem odbywała się we współpracy z opiekunem naukowym oraz członkami zespołu badawczego, którzy wykazali się wyjątkową otwartością i wsparciem. Dzięki ich zaangażowaniu mogłam efektywnie realizować badania, jednocześnie zapoznając się z innymi projektami prowadzonymi w laboratorium, w tym eksperymentami in vivo i in vitro.
Mój plan dnia obejmował intensywną pracę laboratoryjną w godzinach porannych, w trakcie której prowadziłam eksperymenty oraz analizowałam uzyskane wyniki. Czas wolny, w tym popołudnia i weekendy, poświęcałam na odkrywanie uroków Mediolanu i jego okolic. Zwiedzanie miasta pozwoliło mi na poznanie jego bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Szczególnie zachwyciły mnie takie miejsca, jak Katedra Duomo di Milano, Centrum Sztuki Fondazione Prada, Kanał Naviglio Grande oraz Sanktuarium San Bernardino alle Ossa. Każde z tych miejsc na długo pozostanie w mojej pamięci.
Ponadto odwiedziłam także inne włoskie miasta, m.in. Genuę, Bolonię, Turyn, Wenecję oraz Jezioro Como. Każde z tych miejsc stanowiło odrębne doświadczenie, wzbogacające moją wiedzę o włoskiej kulturze i tradycji.
Całość wyjazdu była nie tylko okazją do rozwoju naukowego w zakresie mikrobiologii, ale także do zdobycia doświadczenia w pracy w międzynarodowym zespole badawczym. Staż pozwolił mi rozwinąć umiejętności organizacyjne, komunikacyjne oraz językowe, które z pewnością okażą się nieocenione w dalszej karierze zawodowej.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które wspierały mnie w realizacji tego przedsięwzięcia, a w szczególności dr hab. Arturowi Słomce, prof. UMK, Pełnomocnikowi ds. Mobilności Wydziału Farmaceutycznego, oraz Pani mgr Agnieszce Sobocińskiej z Działu Nauki i Projektów, za nieocenioną pomoc w kwestiach formalnych i organizacyjnych.
mgr Jagoda Jeziurska
Absolwentka analityki medycznej