Kolejne stypendium Prezydenta Miasta dla wybitnego młodego naukowca z Katedry Mikrobiologii

W dniu 18 kwietnia 2023 r. w Teatrze Kameralnym odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta związana z 678. urodzinami Bydgoszczy, w trakcie której wręczono Laury Andrzeja Szwalbego i Mariana Rejewskiego oraz nagrody i stypendia Prezydenta Bydgoszczy, a także nagrody za prace dyplomowe związane z Bydgoszczą.

W gronie dwóch osób uhonorowanych Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla wybitnych młodych naukowców znalazła się dr n. med. Natalia Wiktorczyk-Kapischke, asystentka Katedry Mikrobiologii Wydziału Farmaceutycznego CM UMK. Dr n. med. Natalia Wiktorczyk-Kapischke jest autorką 53 pełnotekstowych publikacji naukowych, w tym 41 prac w czasopismach z bazy JCR oraz 4 rozdziałów w monografiach. Łączna wartość współczynników Jej publikacji wynosi: IF 201,243, MEiN 4 281.

Obszar zainteresowań naukowych dr Natalii Wiktorczyk-Kapischke dotyczy przede wszystkim badań nad bakteriami Listeria monocytogenes izolowanymi z różnych źródeł, w tym z materiału klinicznego, żywności, środowiska produkcji spożywczej oraz środowiska naturalnego. Zajmuje się badaniem właściwości fenotypowych i genotypowych L. monocytogenes, oceniając wpływ działań przeciwdrobnoustrojowych i czynników stresowych na te właściwości. Ponadto Jej badania obejmują prace związane działaniami przeciwdrobnoustrojowymi możliwymi do zrealizowania w zakładach przetwórstwa spożywczego, a także w jednostkach ochrony zdrowia (szpitalach, przychodniach), domach opieki społecznej, jednostkach odnowy biologicznej, zakładach kosmetologicznych. Dotychczasowe badania obejmowały m.in., ocenę skuteczności metod fizycznych, a wśród nich innowacyjnej w skali światowej technologii promieniowej jonizacji katalitycznej (ang. Radiant Catalitic Ionization, RCI), a także metod chemicznych m.in., użycia dezynfektantów w eradykacji drobnoustrojów.

Dr n. med. Natalia Wiktorczyk-Kapischke aktywnie uczestniczy w procesie kształcenia młodych pokoleń. Angażuje się także w popularyzację nauki i promocję Wydziału Farmaceutycznego CM UMK.

Lista osób nagrodzonych»

Stypendium Prezydenta Miasta dla wybitnego młodego naukowca z Katedry Mikrobiologii. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Stypendium Prezydenta Miasta dla wybitnego młodego naukowca z Katedry Mikrobiologii. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Stypendium Prezydenta Miasta dla wybitnego młodego naukowca z Katedry Mikrobiologii. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Stypendium Prezydenta Miasta dla wybitnego młodego naukowca z Katedry Mikrobiologii. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.