W dniach 01 – 02. 03 2024 dr hab. Alicja Nowaczyk, prof. UMK i dr Łukasz Fijałkowski uczestniczyli w International Symposium on Drug Discovery and Development (ISDDD) w University of Agriculture (UAF) w Pakistanie.
ISDDD jest cyklicznym międzynarodowym sympozjum naukowym na którym poruszane są tematy związane z tematyką odkrywania i projektowania leków. Organizatorem tego wydarzenia jest Scientific, Educational and Social Council of Biochemists (SESCOB) pod przewodnictwem profesora Amer Jamil i wsparciu pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Biochemii UAF. Wydział Biochemii może pochwalić się wysoko wykwalifikowaną kadrą oraz nowoczesnymi laboratoriami, w których prowadzone są badania z zakresu biologii molekularnej, nauk rolniczych, weterynaryjnych, medycznych i farmaceutycznych. Działalność naukową Wydziału Biochemii można lepiej poznać na dedykowanej stronie SESCOB pod adresem https://sescob.com/department/.
Tegoroczne ISDDD zgromadziło ok. 500 osobowe audytorium. W wydarzeniu tym uczestniczyli badacze z wielu ośrodków z Pakistanu (m.in. Islamabad, Rawalpindi, Faisalabad, Dera Ghazi Khan, Haripur) oraz z USA, Chin, Wielkiej Brytanii. Tematyka poruszana podczas sympozjum była niezwykle szeroka i dotykała kwestii zarówno syntezy nowych substancji pochodzenia roślinnego, wykorzystania terapii genowej, metod oceny w produkcji generyków, badań in silico oraz badań klinicznych we wdrażaniu nowych leków w leczeniu chorób rzadkich.
Przedstawiciele Wydziału Farmaceutycznego CM UMK uczestniczyli w sympozjum na zaproszenie organizatorów jako keynote speakers. Podczas wykładów zaprezentowali wyniki swoich badań skupionych na tetramofricznej naturze kwasu acetylosalicylowego oraz neurogennym mechanizmie działania paroksetyny. Poruszone tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem zgromadzonego audytorium. W dyskusji omawiano m.in. najnowsze badania nad aspiryną i jej potencjale repurposingowym. Tematyka związana z paroksetyną wywołała dyskusję nad wydzielaniem i działaniem serotoniny w organizmie człowieka. Podkreślono że ok. 80% serotoniny wydzielane jest w przewodzie pokarmowym. Co stanowi naukowe uzasadnienie polskiej ludowej receptury na szczęśliwe relacje międzyludzkie, bo jak wszyscy wiemy „przez żołądek do serca!”.
Tradycją podczas tego typu sympozjum jest organizacja uroczystość tzw. nocy Qawwali, która jest okazją do integracji pomiędzy pracownikami uniwersytetu, zaproszonymi gośćmi oraz studentami i doktorantami. Podczas wydarzenia gościom z Polski zostały wręczone upominki. Qawwali night było również wspaniałą okazją do zapoznania się z pakistańską kulturą prowincji Punjab. Tradycyjny pakistański zespół muzyczny zapewnił sporą dawkę lokalnej kultury a zgromadzeni goście przy lokalnej muzyce pokazali, jak wyglądają tradycyjne tańce w Pendżabie. Warto zwrócić uwagę na stroje w jakie byli ubrani goście. Mężczyźni byli ubrani w stroje typu „kurta” i „shalwar”, natomiast kobiety były ubrane zarówno w hidżab, jak i w piękne suknie, które wyglądały jak z bajki.
Podczas stażu naukowcy z Polski mieli możliwość zapoznania się z tematyką badawczą, infrastrukturą oraz laboratoriami UAF. W trakcie wizyty na Wydziale Farmaceutycznym spotkało nas niezwykle gościnne przyjęcie. Przywitali nas pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studenci. Następnie odbyliśmy spotkanie ze studentami farmacji podczas którego przedstawiliśmy nasz Wydział Farmaceutyczny oraz jak przebiega schemat kształcenia i zasady uzyskania prawa wykonywania zawody farmaceuty w Polsce. Opowiadaliśmy o badanych naukowych które są prowadzone w naszym Wydziale. Pakistańscy studenci byli bardzo zainteresowania studiami w Bydgoszczy co stworzyło możliwość długiej rozmowy. Następnie odbyliśmy spotkanie z pracownikami Wydziału i zwiedzaliśmy laboratoria, sale seminaryjne i bibliotekę. Otrzymaliśmy również prezenty od dziekana Wydziału Farmacji w formie cennych podręczników akademickich w zakresie chemii organicznej oraz zbiór praktycznych obliczeń w farmacji.
Niezwykle ciekawym z akademickiego punktu widzenia było uczestnictwo w uczelnianym dyplomatorium, tzw. convocation które jest uroczystym dniem całego uniwersytetu. Dyplomatorium towarzyszy wiele różnych wydarzeń, między innymi każdy wydział organizuje wystawę w Expo Center, studenci tworzą kompozycje krajobrazowe i kwiatowe na konkurs w tzw. flower show. W tegorocznym Convocation swoje tytuły i stopnie odebrało 16 229 studentów oraz 248 doktorantów. Na to wydarzenie przybyło wielu znakomitych gości w tym gubernator Pendżabu - Chancellor Muhammad Balighur Rehman.
Kolejnym bardzo istotnym wydarzeniem było ustalenia i zredagowanie listu intencyjnego (LoI, Letter of Intent) potwierdzającego oficjalną współpracę pomiędzy Wydziałem Farmaceutycznym CM UMK i UAF. Koordynatorami tego projektu są Prof. Amer Jamil (z UAF) oraz dr hab. Alicja Nowaczyk, prof. UMK (z CM UMK). Podpisanie LoI miało miejsce podczas uniwersyteckiego turnieju gry w polo. Prof. Dr. Iqrar Ahmad Khan, Rektor UAF oraz koordynatorzy i świadkowie podpisania LoI w tradycyjnym nakryciu głowy graczy polo.
W trakcie całego pobytu gospodarze, oprócz konferencji i licznych spotkań naukowych, zadbali również o spotkanie z kulturą i architekturą Pakistanu. W ramach stażu zostały zorganizowane wspólne zwiedzanie Faisalabadu oraz Lahaur, które jest nazywane kulturalną stolicą Pakistanu i jest zarazem stolicą prowincji Pendżab. Co istotne, podczas zwiedzania towarzyszyli pracownicy naukowi oraz studenci i doktoranci UAF, co pozwoliło jeszcze lepiej zintegrować się z naukowcami i studentami z Pakistanu. W Faisalabadzie udało się pospacerować po Jinnah Gardens, zrobić zdjęcie w centralnym punkcie miasta przy Clock Tower czy dzięki uprzejmości prof. Amer Jamil zjeść wspólny posiłek w Chenab Club. Całodniowa wycieczka w Lahaur pozwoliła zwiedzić „The Greater Iqbal Park” oraz Minar-e Pakistan – symbol niepodległości Pakistanu, Starożytny Mogolski Fort w Lahaur oraz Cesarski Meczet Badshahi.
Podsumowując, czas spędzony w Pakistanie pozwolił nawiązać nowe znajomości ze znakomitymi naukowcami z całego świata. Korzystając z niezwykłej gościnności gospodarzy z University of Agriculture mogliśmy poznać kulturę, niezwykłą architekturę oraz kuchnię kraju, który jest harmonicznym połączeniem wpływów islamu i hinduizmu. Co najważniejsze, to nie ostatnia sposobność współpracy z naukowcami z Pakistanu – wierzymy, że nawiązane znajomości będą obfitować we wspólne badania, publikacje oraz kolejne wizyty zarówno w Polsce jak i w Pakistanie.