Członkowie Zespołu Oceny Działań Przeciwdrobnoustrojowych w składzie: dr hab. inż. Krzysztof Skowron, prof. UMK, dr n. med. Katarzyna Grudlewska-Buda, dr n. med. Anna Budzyńska, mgr Natalia Wiktorczyk-Kapischke z Katedry Mikrobiologii CM UMK biorą udział w realizacji projektu „Decontamination of Listeria on salmon and trout” we współpracy z Norweskim Instytutem Badań nad Żywnością, Rybołówstwem i Akwakulturą (Nofima AS).
W Katedrze Mikrobiologii realizowane jest zadanie 2.3. „Decontamination using irradiation on salmon”, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Krzysztof Skowron, prof. UMK. Celem tego zadania jest ocena wpływu wysokoenergetycznej wiązki elektronów na jakość filetów z łososia oraz przeżywalność Listeria monocytogenes w napromieniowanych próbkach. Poprzez ocenę potencjału pałeczek L. monocytogenes do namnażania się w filetach z łososia w trakcie ich przechowywania, będzie możliwa optymalizacja czasu przydatności do spożycia tego produktu. Projekt ma potencjał wysoce aplikacyjny, ukierunkowany na troskę o bezpieczeństwo konsumenta i wpisuje się w ideę One Health.
Badania mają charakter wieloośrodkowy i oprócz badaczy z Nofima AS (Norwegia) i Katedry Mikrobiologii CM UMK skupiają także naukowców z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie oraz z Pracowni Towaroznawstwa Rolno-Spożywczego Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
W ramach realizacji badań, w dniach 5-7 marca 2024 r., wizytę roboczą w Polsce odbyła dr Tone Mari Rode z Zakładu Technologii Przetwórstwa Nofima AS, która pełni funkcję koordynatora projektu.