Dnia 22.03.2024r. w Katedrze Patobiochemii i Chemii Klinicznej CM UMK odbyły się PRAKTYCZNE warsztaty dla uczniów siódmych klas Szkoły Podstawowej nr 30 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy. Wydarzenie objęte patronatem Dziekana Wydziału Farmaceutycznego, Pana prof. dr hab. Stefana Kruszewskiego zorganizowano dzięki zaangażowaniu opiekuna uczniów, mgr Agnieszki Cisowskiej oraz zespołu Katedry Patobiochemii i Chemii Klinicznej (kierownik: dr hab. Dorota Olszewska-Słonina, prof. UMK, prowadzący: dr hab. Iga Hołyńska-Iwan, prof. UMK, dr Agnieszka Chrustek, dr Elżbieta Piskorska).
Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami materiału biologicznego wykorzystywanego w diagnostyce laboratoryjnej (krew, ślina, mleko kobiece, płyn stawowy) oraz z metodami jego analizy w ramach zajęć „CO KRYJE W SOBIE MATERIAŁ BIOLOGICZNY?”. Uczniowie zaznajomili się z pracą w laboratorium oraz z zagadnieniem odpowiedniego przygotowania pacjenta do badań laboratoryjnych. Mieli również możliwość praktycznego opanowania podstawowych czynności laboratoryjnych, samodzielnego przeprowadzenia m.in. testów ciążowych, owulacyjnych, narkotykowych pod opieką dr Agnieszki Chrustek i dr Elżbiety Piskorskiej.
Drugim realizowanym przez uczestników tematem warsztatów był „UKŁAD GRUPOWY ABO I Rh(D), CZYLI O CZYM NAM POWIEDZĄ CZERWONE KRWINKI”, w trakcie którego podstawowe informacje z zakresu immunologii transfuzjologicznej i mechanizmu dziedziczenia grup krwi i czynnika Rh i przekazała uczniom dr hab. Iga Hołyńska-Iwan, prof. UMK. Goście samodzielnie wykonali oznaczenia grupy krwi układu ABO i antygenu D z układu Rh za pomocą metod serologicznych.
Zorganizowane wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony uczniów, którzy z zaangażowaniem i dociekliwością samodzielnie wykonali szereg eksperymentów, a na pamiątkę uczestnictwa w warsztatach otrzymali drobne upominki.