Śniadanie Naukowe w IX LO w Bydgoszczy

W dniu 04.03.2024 roku Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum, prof. dr hab. Stefan Kruszewski, oraz członkowie Zespołu ds. Promocji Wydziału Farmaceutycznego (dr Magdalena Wujak, dr Łukasz Szternel i Joanna Grześkiewicz) mieli przyjemność uczestniczyć w drugiej edycji Śniadania Naukowego w IX Liceum Ogólnokształcącym im. T. Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy.

Wydarzenie jest częścią światowej inicjatywy Global Women’s Breakfast (GWB; https://iupac.org/gwb/) organizowanej przez IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry). Jej misją jest utworzenie aktywnej sieci współpracy w celu pokonania barier na drodze do równości płci w nauce poprzez wymianę myśli i doświadczeń z pasjonatami nauki i rozwoju oraz naukowcami z różnych dziedzin oraz dyskusję nad istotnymi globalnymi problemami, takimi jak zrównoważony rozwój. W tym roku tematem przewodnim IUPAC Global Women's Breakfast 2024 było katalizowanie różnorodności w nauce („Catalyzing diversity in sience”), podkreślając istotne znaczenie koncepcji zielonej chemii, by ograniczyć użycie i powstawanie szkodliwych substancji w procesach chemicznych. Wydarzenie rozpoczęło się 27.02.2024 w Londynie, a następnie obiegło cały świat, co można było obserwować na Globalnej Mapie Świata, na której co chwilę pojawiały się wirtualne serduszka oznaczające kolejne spotkania. W dniu 04.03.2024roku o godzinie 8.00 zabłysło serduszko IX LO w Bydgoszczy! W pierwszej części spotkania, uczennice i uczniowie IX LO w piknikowej atmosferze spotkali się z gośćmi Wydziału Farmaceutycznego, którzy opowiedzieli, jak wyglądają studia, rozwój zawodowy i praca naukowa na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum UMK. Jako pierwszy zabrał głos Dziekan prof. dr hab. Stefan Kruszewski, który przedstawił rys historyczny oraz aktualną pozycję naukowo-dydaktyczną Wydziału Farmaceutycznego CM UMK w Bydgoszczy i w Polsce. Dr Magdalena Wujak zaprezentowała ofertę kierunków studiów Wydziału Farmaceutycznego (farmacja, analityka medyczna i kosmetologia) oraz opowiedziała o perspektywach pracy i rozwoju w branżach farmaceutycznych, medycznych, kosmetycznych i kosmetologicznych. Z kolei, dr Łukasz Szternel wygłosił wykład, w którym opowiedział, na czym polega i jak istotna jest praca diagnosty laboratoryjnego w zakresie diagnostyki i monitorowania pacjentów oraz jaki innowacyjny sprzęt i technologie są wykorzystywane w nowoczesnych laboratoriach diagnostycznych.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu!

Śniadanie Naukowe w IX LO w Bydgoszczy. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Śniadanie Naukowe w IX LO w Bydgoszczy. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Śniadanie Naukowe w IX LO w Bydgoszczy. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Śniadanie Naukowe w IX LO w Bydgoszczy. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Śniadanie Naukowe w IX LO w Bydgoszczy. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Śniadanie Naukowe w IX LO w Bydgoszczy. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Śniadanie Naukowe w IX LO w Bydgoszczy. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Śniadanie Naukowe w IX LO w Bydgoszczy. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.