Relacja z pobytu w ramach programu Erasmus+ Lublana

Nazywam się Monika Marchlewicz i odbyłam semestralne studia na kierunku kosmetologia na Uniwersytecie Lublańskim w ramach Programu Erasmus+. Była to podróż już w trakcie studiów magisterskich, co początkowo okazało się dla mnie dużym zaskoczeniem, że nadal mogłam spełnić marzenie wyjazdu na studia zagraniczne po przejściu etapu licencjackiego. Chciałabym się podzielić z Państwem moimi odczuciami i doświadczeniem zdobytym podczas studiów, aby zachęcić jak najwięcej koleżanek i kolegów do skorzystania z tak fenomenalnej opcji nauki jaką oferuje nam nasza Uczelnia, ponieważ sama pamiętam moje niezdecydowanie przed podpisaniem umowy o wyjazd. Szczerze mogę stwierdzić, że była to jedna z najlepszych decyzji jakie mogłam podjąć w moim życiu!

Jako studentka II roku II stopnia kosmetologii uczestniczyłam zarówno w zajęciach teoretycznych jak i praktycznych w laboratoriach. Na niektórych z nich studenci Programu Erasmus+ ze wszystkich krajów mieli zajęcia indywidualne (bez grup słoweńskich) co dało nam szansę na szybsze zapoznanie się ze sobą i integrację. Zajęcia praktyczne natomiast realizowałam razem
z grupą Słoweńców, czego początkowo obawiałam się, ale zostałam przyjęta z bardzo pozytywnym nastawieniem, wszyscy komunikowali się po angielsku, tak, abym czuła się komfortowo. Co więcej, studenci byli bardzo zaciekawieni jak wygląda studiowanie w Polsce i chcieli się dowiedzieć jak najwięcej o wykonywaniu mojego zawodu u nas w kraju.

Tamtejszy dział Uniwersytetu zajmujący się studentami zagranicznymi organizuje mnóstwo spotkań integracyjnych, wieczory gier i oferuje ofertą wycieczek m.in. do Werony czy Wenecji,
w bardzo przystępnych cenach. Jest to kolejna możliwość zwiedzenia wymarzonych miejsc na mapie świata oraz integracji z innymi studentami z programu.

Każdy student Programu Erasmus+ posiada na terenie Słowenii aplikację mobilną umożliwiającą kupowanie posiłków ze specjalną zniżką studencką do 90% taniej. Wyjeżdżając tam nie trzeba martwić się finansami związanymi z wyżywieniem. Ponadto zagraniczni studenci mają bardzo dobrą opiekę medyczną, z której nawet miałam okazję skorzystać. Wizyta u dentysty czy lekarza podczas przeziębienia czy grypy przebiega w języku angielskim i bardzo miłej atmosferze.

Wiele przyjaźni zawartych podczas mojej przygody na Uniwersytecie Lublańskim trwa aż do dziś. Decyzja o takim wyjeździe jest ogromną szansą na podszkolenie języka angielskiego, poznanie wielu wspaniałych osób, zwiedzenia pięknych miejsc i odkryciu siebie, nie wspominając naturalnie o doświadczeniu związanym ze studiowanym kierunkiem.

Podczas całego pobytu zagranicznego mogłam kontaktować się ze swoim koordynatorem na Wydziale Farmaceutycznym CM UMK oraz na Słowenii. Tamtejsi wykładowcy oferują dużą ilość literatury w języku angielskim oraz organizują spotkania online aby wytłumaczyć niezrozumiałe tematy dla studentów. W trakcie mojego wyjazdu czułam się bardzo zaopiekowania, a do Polski powróciłam z bardzo bogatą wiedzą zarówno kosmetologiczną jak i językową!

Uniwersytet Lublański i Biblioteka Uniwersytecka. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Monika Marchlewicz ze swoimi przyjaciółkami poznanymi podczas studiów  w ramach Programu Erasmus+ . Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Stolica Słowenii oraz uzyskana legitymacja studencka przez Monikę Marchlewicz.. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Monika Marchlewicz z przyjaciółką z Programu Erasmus+ oraz zdjęcia pamiątkowe. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.