Ostatnie pożegnanie Pani prof. Ireny Matławskiej

Prof. dr hab. Irena Matławska wygłasza wykład podczas uroczystości otwarcia Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych przy Wydziale Farmaceutycznym CM UMK w Bydgoszczy ( 14.10.2014)

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 27 listopada 2023 roku zmarła prof. dr hab. Irena  Matławska - wieloletni pracownik Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Była organizatorką  Katedry i Zakładu Farmakognozji na bydgoskim Wydziale Farmaceutycznym, pełniąc w latach 2004 – 2014  obowiązki kierownika tej  Katedry i Zakładu. Wniosła znaczący wkład tworzenie i rozwój bydgoskiego Wydziału Farmaceutycznego, w tym w kształcenie studentów bydgoskiego kierunku farmacja.

Pani Profesor Irena Matławska w 1966 roku ukończyła studia  na  Wydziale  Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Poznaniu. Po studiach została zatrudniona na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Poznaniu. Pracując jako nauczyciel akademicki uzyskiwała kolejno stopnie i tytuły naukowe: doktora nauk farmaceutycznych (1974), doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych (1993) i tytuł profesora (2008). W latach 1997 – 2014  pełniła obowiązki kierownika Katedry i Zakładu Farmakognozji Akademii Medycznej/Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Uzyskała specjalizację z zielarstwa leczniczego i technologii środków leczniczych.

Pani Profesor Irena  Matławska jest autorem lub współautorem około 300 prac eksperymentalnych (izolacja i identyfikacja flawonoidów, kwasów fenolowych; badanie niektórych aktywności biologicznych), komunikatów zjazdowych, prac poglądowych na temat wykorzystania surowców roślinnych w lecznictwie, a także 12 skryptów akademickich oraz podręcznika „Farmakognozja. Brała czynny udział w licznych konferencjach krajowych i zagranicznych, przedstawiając postery, bądź wykłady. Była członkiem Grupy Eksperckiej ds. farmakognozji przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członkiem zarządu Sekcji Fitoterapii PTL (skarbnik), członkiem PTFarm i Sekcji Historii Farmacji. Od 2021 r. pełniła funkcję redaktora prowadzącego kwartalnika Postępy Fitoterapii, będącego organem Sekcji Fitoterapii PTL

Rodzinie Pani Profesor, Bliskim i Współpracownikom składamy wyrazy szczerego współczucia.

Msza święta żałobna. odprawiona zostanie w dniu 4 grudnia 2023 r. (poniedziałek) o godz. 11.00 w Kościele pw. Św. Józefa, ul Agrestowa 19, 61-307 Poznań (Szczepankowo). Ceremonia pogrzebowa odbędzie się o godz. 12.00 na cmentarzu parafii Kościoła pw. Św. Andrzeja Apostoła przy ulicy Gospodarskiej w Poznaniu  (Spławie).

Dziekan, Pracownicy, Studenci Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.