„Zdolni znad Brdy”

W dniach 28.10.2023 i 4.11.2023 w Katedrze Chemii Leków  Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy odbył się piętnastogodzinny cykl laboratoriów pt. „Spektroskopia w analizie leków”,  organizowanych dla najzdolniejszych uczniów bydgoskich szkół ponadpodstawowych w ramach Grantu "Zdolny uczeń na uczelni" Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy".

Zagadnienia laboratoriów dotyczyły spektrometrii mas oraz chromatografii cieczowej w analizie jakościowo-ilościowej produktów leczniczych. W trakcie warsztatów został szczegółowo omówiony proces LADME opisujący losy leku w organizmie oraz aparatura analityczna wykorzystywana w badaniu substancji czynnych w wybranym materiale biologicznym. Natomiast analiza jakościowo-ilościowa została wykonana z zastosowaniem ultra-sprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej ze spektroskopią w zakresie UV-VIS. W trakcie zajęć laboratoryjnych został także szczegółowo omówiony proces kontroli jakości leków oraz aparatura analityczna wykorzystywana w badaniu czystości substancji aktywnych w wybranej postaci leku.

Składamy podziękowania uczniom za udział w warsztatach i pogłębianie wiedzy oraz Pałacowi Młodzieży w Bydgoszczy pełniącemu funkcję Koordynatora Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „ Zdolni znad Brdy”.

Kierownik Katedry Chemii Leków i  prowadzący prof. dr hab. Michał Marszałł

Prowadzący: dr Adam Sikora

Spec. inż.-tech. Joanna Grześkiewicz

Zdolni znad Brdy_uczniowe w laboratorium . Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Zdolni znad Brdy_uczniowe w laboratorium . Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Zdolni znad Brdy_uczniowe w laboratorium . Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Zdolni znad Brdy_uczniowe w laboratorium . Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Zdolni znad Brdy_uczniowe w laboratorium . Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Zdolni znad Brdy_uczniowe w laboratorium . Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Zdolni znad Brdy_uczniowe w laboratorium . Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.