Staż studenta z Republiki Macedonii Północnej w ramach IFMSA w Katedrze Mikrobiologii Wydziału Farmaceutycznego

Staż studenta z Republiki Macedonii Północnej

Ordanche Ribarski – student VI roku Wydziału Medycyny z Uniwersytetu w Skopje (Cyril and Methodius University in Skopje, Macedonia Północna) przebywał w ramach wymiany studenckiej organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny (The International Federation of Medical Students Associations, IFMSA) na stażu w Katedrze Mikrobiologii Wydziału Farmaceutycznego w dniach od 04 do 20 września 2023 roku. Staż obejmował teoretyczne i praktyczne zapoznanie z podstawowymi technikami stosowanymi w mikrobiologii klasycznej i opartej o metody molekularne. W trakcie odbywania stażu student uczestniczył w badaniach mających na celu feno- i genotypową charakterystykę szczepów Enterococcus spp. izolowanych z próbek wody pochodzących z jezior i cieków wodnych. Został również zapoznany z zasadami funkcjonowania oraz procedurami stosowanymi w medycznym, mikrobiologicznym laboratorium diagnostycznym funkcjonującym w ramach Zakładu Mikrobiologii Klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Tutorami stażu byli: dr hab. inż. Krzysztof Skowron, prof. UMK i dr Katarzyna Grudlewska-Buda, a dodatkową opiekę sprawowały:
dr Anna Budzyńska, dr Małgorzata Prażyńska, mgr Natalia Wiktorczyk-Kapischke oraz mgr Zuzanna Kraszewska.

W trakcie swojego stażu student chętnie uczestniczył w badaniach, sumiennie wykonując powierzone mu zadania. Wykazywał się przy tym dokładnością oraz dużym zaangażowaniem, dzięki czemu dobrze opanował podstawowe techniki wykorzystywane w mikrobiologii.

Opinia Studenta na temat stażu i pobytu w Polsce