W drugiej połowie września nasza Uczelnia realizowała szkolenia stacjonarne dla diagnostów laboratoryjnych w ramach projektu pn. „Kursy podnoszące kwalifikacje kadry medycznej udzielającej świadczeń zdrowotnych, w tym w związku z chorobą zakaźną, w szczególności COVID-19”, nr POWR.07.01.00-00-0002/22 realizowany przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 Oś Priorytetowa VII Wsparcie REACT- EU dla obszaru zdrowia w latach 2022 - 2023, Działanie 7.1 Wzmocnienie zasobów kadrowych systemu ochrony zdrowia.
W szkoleniu wzięło udział niemal 100 diagnostów laboratoryjnych, pracujących w medycznych laboratoriach diagnostycznych, zlokalizowanych przede wszystkim w województwie kujawsko-pomorskim. W ramach szkoleń, wykładowcy naszej Uczelni przeprowadzili zajęcia o charakterze praktycznym w siedmiu modułach: serologia, hematologia, biochemia, immunologia, cytologia, mikrobiologia i diagnostyka molekularna. Uczestnicy zapoznali się z najnowszymi metodami badawczymi, sposobami laboratoryjnej interpretacji wyników badań diagnostycznych zgodnie z aktualnymi wytycznymi, jak również przypomnieli sobie podstawy praktyczne badań, z którymi nie mają do czynienia w wybranej przez siebie specjalizacji medycyny laboratoryjnej.
Była to również okazja do spotkań po latach, gdyż wielu z uczestników było absolwentami analityki medycznej naszego Wydziału Farmaceutycznego.
Szkolenie zostało bardzo dobrze odebrane przez uczestników, jak również przez osoby wizytujące z ramienia KIDL. Udział w nim uświadomił wszystkim, jak duże znaczenie w zawodzie diagnosty laboratoryjnego mają kursy doszkalające, w szczególności takie, które dają możliwość dyskusji z osobami, będącymi ekspertami w swoich specjalizacjach.
Kolejne kursy stacjonarne ww. zakresie planujemy w terminie 21-22.10 oraz 18-19.11.2023. Zapisy prowadzi KIDL.
Serdecznie zapraszamy do udziału.