Już po raz 16-ty kolejna grupa absolwentów bydgoskiej farmacji, po odbyciu sześciomiesięcznej praktyki zawodowej w aptekach, otrzymała dyplomy magistrów farmacji.
Kierunek farmacja w Bydgoszczy został uruchomiony w 2002 roku. Było to możliwe dzięki wielkim zabiegom organizacyjnym ówczesnych władz Akademii Medycznej i dużemu wsparciu władz miasta Bydgoszczy, których oferta skłoniła znaczącą grupę profesorów farmaceutów z innych uczelni medycznych do podjęcia wysiłku budowania kierunku farmacja i prowadzenia badań naukowych w zakresie nauk farmaceutycznych w Bydgoszczy. Ważnym wydarzeniem w procesie tworzenia bydgoskiej farmacji było wybudowanie i wyposażenie budynku farmacji przy ulicy Jurasza, co nastąpiło w październiku 2006 roku. W roku 2008 pierwsi absolwenci bydgoskiej farmacji otrzymali dyplomy magistrów farmacji W kolejnych latach Wydział Farmaceutyczny podnosił swój status i prestiż. Znacząco zwiększyła się liczba samodzielnych pracowników nauki, wzrastał poziom badań naukowych - Wydział uzyskiwał w czasie kolejnych parametryzacji wysoką kategorię naukową, uzyskał uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego, jakość kształcenia była pozytywnie oceniana przez ekspertów Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
W związku z ukończeniem w tym roku studiów przez kolejny, już 16-ty rocznik bydgoskich absolwentów kierunku farmacja, w dniu 22 kwietnia br. w Auli Wydziału Farmaceutycznego odbyło się uroczyste Dyplomatorium. Tegorocznym absolwentom w obecności władz i profesorów Wydziału oraz zaproszonych gości (Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, Konsultanta Wojewódzkiego w zakresie farmacji szpitalnej oraz Wiceprezesa Okręgowej Pomorsko-Kujawskiej Izby Aptekarskiej) wręczono dyplomy magistrów farmacji. 82 osoby ukończyły w tym roku bydgoski kierunek farmacja. W ten sposób liczba magistrów farmacji, wychowanków bydgoskiego Wydziału wzrosła do 1447. Absolwenci bydgoskiej farmacji pracują w aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego, a także w wielu miejscowościach w całej Polsce. Znacząca grupa absolwentów realizuje się zawodowo poza naszym krajem. Spora grupa znalazła dobrą satysfakcjonującą pracę w polskim przemyśle farmaceutycznym. Niektórzy realizują się zawodowo w administracji państwowej oraz w samorządzie zawodowym farmaceutów. Duża grupa bydgoskich absolwentów farmacji pracuje naukowo, zarówno na bydgoskim Wydziale Farmaceutycznym jak i na innych uczelniach. O poziomie satysfakcji zawodowej absolwentów bydgoskiej farmacji zaświadczają ostatnie rankingi uczelni i kierunków studiów. W kryterium „ekonomiczne losy absolwentów” ostatniego rankingu PERSPEKTYW nasza bydgoska farmacja otrzymała najwyższą ocenę wśród wszystkich 11 kierunków farmacji prowadzonej przez polskie uniwersytety.
W czasie Dyplomatorium wyróżniający absolwenci zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi i nagrodami rzeczowymi. Nagrody za osiągnięcie bardzo dobrych wyników w nauce otrzymali magistrowie farmacji: Sylwia Natalia Figurska,. Mikołaj Karol Michalczak, Klaudia Mierzejewska, Jagoda Misztal i Dawid Grzegorz Rybka. Za działalność w chórze Collegium Medicum nagrodą zostali uhonorowani mgr. farmacji: Sylwia Natalia Figurska oraz Agata Kociniewska, zaś za pracę organizacyjną na rzecz uczelni mgr farmacji Karolina Chomont, a za pozyskiwanie grantu na studenckie badania naukowe mgr farmacji Monika Kołodziejska. Szczególną nagrodę, za uzyskanie w roku 2022 stypendium Ministra Edukacji i Nauki, otrzymali mgr. farmacji Anna Kośmider i Aleksander Gajewski. Stypendium Ministra Edukacji i Nauki jest przyznawane studentom prowadzącym badania naukowe udokumentowane publikacjami. W ciągu ostatnich dwóch lat 846 studentów z całej Polski otrzymało to prestiżowe o znaczącej wartości stypendium i tylko 2 stypendia przyznano studentom kierunku farmacja i beneficjentami tych dwóch stypendiów są studenci bydgoskiej farmacji, a tegoroczni w/w absolwenci.
Absolwentom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.