Jesteśmy studentkami czwartego roku analityki medycznej Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK, które miały możliwość odbycia stażu w ramach Programu Erasmus+ w chorwackim szpitalu w Puli. Miesiąc lipiec poświęciłyśmy na realizację śródrocznych praktyk, ten czas spędziłyśmy głównie w pracowni hematologii oraz serologii. Natomiast sierpień był miesiącem wolontariatu, w tym czasie poznaliśmy pozostałe pracownie, min. pracownie biochemii, analityki ogólnej oraz rejestrację i punkt pobrań materiału biologicznego do badań. Przez cały ten czas zdobywałyśmy wiedzę na temat obsługi aparatów diagnostycznych w poszczególnych pracowniach, zasad organizacji pracy w laboratorium oraz przygotowania próbek materiału biologicznego.
Pula to miasto znajdujące się na południu półwyspu Istria nad Morzem Adriatyckim
w Chorwacji. Jest położona w podobny sposób jak Rzym - na siedmiu wzgórzach. To miasto, które rozwija się w wielu dziedzinach. Jest jednocześnie historyczne i progresywne. Jednym
z najważniejszych zabytków, które można podziwiać w centrum miasta jest słynny rzymski amfiteatr. Jest nielicznym z zachowanych reliktów starożytnego Rzymu (pozostałe to rzymskie Koloseum i Amfiteatr w Al-Dżamm, we wschodniej Tunezji) i był miejscem organizowania walk gladiatorów. Obecnie poza funkcją turystyczną pełni rolę rozrywkową i kulturalną. Odbywa się w nim słynny festiwal filmowy, w którym miałyśmy okazję uczestniczyć. Na czas naszego pobytu miałyśmy możliwość wynajęcia pokoi w bardzo nowoczesnym akademiku w samym centrum miasta. Czas wolny aktywnie spędzaliśmy biegając w porcie, który mieścił się na obrzeżach miasta, pływaliśmy w Morzu Adriatyckim, oraz zwiedzałyśmy okoliczne plaże. Brałyśmy udział w corocznych tradycyjnych wydarzeniach, które składały się z organizowanych festiwali w samym centrum Puli.
Kolejnym z ważniejszych zabytków Puli jest Łuk Sergiusza, który stanowi portal do zobaczenia starożytnych zabytków schowanych w sercu miasta.
W wolnym czasie udało nam się zorganizować wyjazd do Wenecji. Miasto to jest uwielbiane przez artystów, pisarzy, turystów. Miałyśmy niepowtarzalną okazję ujrzenia tego miejsca pełnego kontrastów gdzie estetyka i historia zderza się z turystycznym przepychem.
Wyjazd do Chorwacji umożliwił nam lepsze wyobrażenia na temat naszych celów i aspiracji zawodowych, przygotował nas do podejmowania zadań wymagających większej odpowiedzialności oraz dał nam lepsze możliwości znalezienia stażu lub zatrudnienia
w naszym kraju.
Pragniemy bardzo podziękować Dziekanowi Wydziału Farmaceutycznego prof. dr hab. Stefanowi Kruszewskiemu za okazane zaangażowanie oraz pełnomocnikowi ds. mobilności dr hab. Arturowi Słomce, prof. UMK za bezcenną pomoc w załatwianiu formalności i wsparcie podczas realizacji planów związanych z wyjazdem.
Kinga Gawłowska, Dagmara Fydrych, Natalia Gondek
Studentki analityki medycznej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy