Ogród Roślin Leczniczych i Kosmetycznych został założony dla realizacji celów edukacyjnych Collegium Medicum UMK jako źródło roślinnego materiału dydaktycznego, jak i przeznaczonego do badań naukowych prowadzonych w szczególności w Katedrze i Zakładzie Biologii i Botaniki Farmaceutycznej oraz Katedrze i Zakładzie Farmakognozji. Ogród służy także popularyzacji wiedzy na temat roślin leczniczych i kosmetycznych w społeczności lokalnej.
W ogrodzie zgromadzono blisko 200 gatunków roślin leczniczych i kosmetycznych, rodzimych i egzotycznych. W głównej części kolekcji dominują byliny i rośliny jednoroczne. Natomiast w wyniesionym otoczeniu nasadzono drzewa, krzewy i krzewinki. Przy pergolach posadzono pnącza.
Układ gatunków wynika z kryterium fitochemicznego (obecności związków czynnych uzasadniających zastosowanie w fitoterapii i kosmetologii), a w dalszej kolejności kryterium systematycznego i siedliskowego.
Każda roślina zaopatrzona jest w etykietę z informacjami o gatunku, przynależności do rodziny i miejscu naturalnego występowania. Zawiera informację o surowcu leczniczym i kosmetycznym, głównych grupach związków czynnych oraz działaniu i zastosowaniu surowca.
Wstęp do ogrodu jest wolny, a ogród jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych, co umożliwiają szerokie alejki i obecność podjazdu dla wózków. W otoczeniu ogrodu ustawiono ławki.
Opracowanie koncepcji Ogrodu, nadzór merytoryczny (dobór i układ roślin, opracowanie etykiet), opieka nad funkcjonowaniem oraz kontakt we wszelkich sprawach związanych z Ogrodem:
- dr Iwona Paszek, ipaszek@cm.umk.pl, tel. 52 585-38-02 (Katedra i Zakład Biologii i Botaniki Farmaceutycznej)
- dr Maciej Balcerek, balcerek@cm.umk.pl, tel. 52 585-38-29 (Katedra i Zakład Farmakognozji)