Kosmetologia
Kosmetologia
Informacje ogólne o programie kształcenia
Koncepcja kształcenia na kierunku kosmetologia I stopnia na Wydziale Farmaceutycznym, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy realizowana jest w oparciu o:
Wzorcowe efekty kształcenia dla kierunku kosmetologia I stopnia – profil praktyczny
Wzorcowe efekty kształcenia dla kierunku kosmetologia II stopnia – profil ogólnoakademicki
Program studiów na kierunku Kosmetologia został opracowany w oparciu o efekty uczenia się zgodne z koncepcją i celami kształcenia oraz przypisaną dyscypliną, oraz odpowiadające właściwym poziomom Polskiej Ramy Kwalifikacji. Program został opracowany przez Wydziałową Komisję Programową i w pełni wykorzystuje możliwości uczelni medycznej, co pozwala na przekazanie studentom kierunku Kosmetologia rzetelnej i pogłębionej wiedzy z zakresu nauk medycznych, farmaceutycznych, biologicznych i chemicznych, a laboratoria wyposażone w specjalistyczną aparaturę oraz współczesne pracownie kosmetologiczne umożliwiają zdobywanie umiejętności praktycznych, niezbędnych do wykonywania zawodu kosmetologa. Umiejętności te obejmują pielęgnację zarówno skóry zdrowej, jaki i w przebiegu schorzeń́ dermatologicznych oraz zmian skórnych towarzyszących chorobom narządów wewnętrznych. Program jest realizowany na studiach I stopnia o profilu praktycznym i II stopnia o profilu ogólnoakademickim. Ważnym uzupełnieniem kształcenia specjalistycznego są zajęcia w przychodni dermatologicznej, w Klinice Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii, Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 oraz Klinice Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2, gdzie studenci kosmetologii maja praktyczne możliwości zapoznania się z metodami diagnozowania i leczenia chorób skóry. W ramach współpracy z Poradniami dermatologicznymi oraz Klinikami Szpitali Uniwersyteckich studenci prowadzą też, zwłaszcza w ramach przygotowywania prac dyplomowych, badania naukowe z udziałem pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS), łuszczycą, trądzikiem różowatym i pospolitym. Ważnym uzupełnieniem kształcenia są praktyki zawodowe, w ramach których studenci weryfikują swoją wiedzę i doskonalą umiejętności. Studenci kosmetologii mają też duże możliwości samokształcenia w ramach Kosmetologicznej Organizacji Studenckiej oraz licznych studenckich kół naukowych działających na Wydziale Farmaceutycznym.
Cele kształcenia
Celem kształcenia na kierunku Kosmetologia jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny kosmetologii, posiadających pogłębioną wiedzę z obszarów dermatologii, anatomii i fizjologii, alergologii, onkologii skóry, podstaw receptury kosmetycznej, naturalnych i syntetycznych surowców kosmetycznych, inżynierii tkankowych, podologii oraz reprezentujących umiejętności praktyczne w zakresie wykonania zabiegów zarówno manualnie, jak i z wykorzystaniem współczesnej aparatury specjalistycznej.
Perspektywy
Absolwent kierunku Kosmetologia jest przygotowany do planowania i wykonywania zabiegów, prowadzenia gabinetu kosmetycznego, pracy w ośrodkach odnowy biologicznej i SPA, w działach kosmetycznych aptek. Ważnym aspektem praktycznych umiejętności jest także przygotowanie do pracy w laboratoriach kosmetycznych, podczas produkcji oraz w procesie oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych. Wiedza i kwalifikacje, zdobyte podczas studiów, pozwalają na podjęcie pracy w firmach zajmujących się dystrybucją kosmetyków, surowców kosmetycznych i półproduktów stosowanych w produkcji kosmetyków, redakcjach czasopism o charakterze kosmetologicznym oraz w szkołach policealnych kształcących w obszarze kosmetologii.
Podsumowanie
Odpowiadając na wyzwania edukacyjne Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, poszerza i aktualizuje programy badań naukowych oraz treści programów studiów, zwiększa różnorodność form i trybów. Aktywnie uczestniczy w kształtowaniu rynku pracy, zespalając w swojej działalności kształcenie i wychowanie studentów oraz prowadzenie badań naukowych służących temu rynkowi.