Katedra Technologii Chemicznej Środków Leczniczych
Działalność naukowa:
Badania naukowe realizowane w ramach Katedry Technologii Chemicznej Środków Leczniczych mają charakter interdyscyplinarny i obejmują takie dziedziny, jak chemia organiczna i kwantowa, farmacja, kosmetologia oraz technologia materiałów. Prowadzone badania doświadczalne i teoretyczne mają na celu poszukiwanie wiodących struktur chemicznych wykazujących właściwości przeciwnowotworowe i przeciwdrobnoustrojowe, ze szczególnym uwzględnieniem inhibitorów tyrozynazy, elastazy i białkowej fosfatazy tyrozynowej 1B (PTP1B). Dla nowo zaprojektowanych i zsyntetyzowanych bioligandów dokonywana jest ich charakterystyka strukturalna i fizykochemiczna przy zastosowaniu metod spektroskopii FT-IR. UV-VIS, fluorescencyjnej oraz NMR. Badana jest również ich aktywność biologiczna, zdolność do inhibicji wybranych enzymów, mechanizm inhibicji oraz natura oddziaływań międzycząsteczkowych z zastosowaniem dokowania molekularnego oraz metod chemii obliczeniowej. Część badań wykonywana jest w ramach współpracy z polskimi jak i zagranicznymi partnerami naukowymi.
Prowadzone badania procesów chemicznych o znaczeniu kosmetologicznym, obejmują badanie właściwości antyoksydacyjnych metodami DPPH, ABTS, badania reologiczne półproduktów i produktów kosmetycznych, badania stabilności układów emulsyjnych, badanie procesów agregacyjnych w układach zawierających surfaktanty i polielektrolity.
Zapraszamy do współpracy naukowej.
Działalność dydaktyczna:
Działalność dydaktyczna: Katedra Technologii Chemicznej Środków Leczniczych realizuje swój program dydaktyczny na kierunkach: Farmacja, Kosmetologia I stopnia i Kosmetologia II stopnia.
Na kierunku Farmacja realizowane są przedmioty:
- Synteza i technologia środków leczniczych
- Nowe trendy w projektowaniu i syntezie leków
- Seminarium magisterskie
Na kierunku Kosmetologia I stopnia realizowane są przedmioty:
- Chemia kosmetyczna
- Wprowadzenie do chemicznych surowców kosmetycznych
- Podstawy receptury kosmetycznej i zasady GLP
- Środki zapachowe i aromaterapia
- Technologia form kosmetyku i zasady GLP
- Seminarium dyplomowe
Na kierunku Kosmetologia II stopnia realizowane są przedmioty:
- Surowce kosmetyczne otrzymywane syntetycznie
- Kosmeceutyki i nutrikosmetyki
- Receptura preparatów kosmetycznych
- Seminarium magisterskie
Koła naukowe:
W ramach Katedry działa:
- Studenckie Koło Naukowe Chemii Medycznej
- Studenckie Koło Naukowe Chemii Kosmetycznej