Katedra Patofizjologii
W skład Katedry wchodzi:
Tematyka badawcza
- proces krzepnięcia krwi, fibrynolizy i angiogenezy,
- aktywność trombocytów i śródbłonka naczyń w wybranych jednostkach chorobowych m. in.: miażdżycy tętnic, cukrzycy, chorobach nowotworowych, nowotworach układu krwiotwórczego, zaburzeniach dermatologicznych,
- badania hemostazy matczyno-płodowej,
- aktywność prokoagulacyjna mikrocząstek komórkowych w różnych jednostkach chorobowych (udar niedokrwienny mózgu, pacjenci poddani zabiegowi pomostowania aortalno-wieńcowego),
- hepcydyna i hemojuwelina oraz inne parametry gospodarki żelazem w stanach fizjologii i wybranych patologiach (udar niedokrwienny mózgu, wielokrotni dawcy krwi, nowotwory mieloproliferacyjne, noworodki donoszone i urodzone przedwcześnie).
Pracownia badań układu hemostazy zajmuje się diagnostyką skaz krwotocznych, stanów zakrzepowo-zatorowych, monitorowaniem leczenia przeciwkrwotocznego i przeciwzakrzepowego. Pracownia dysponuje precyzyjnymi metodami laboratoryjnymi, służącymi ocenie procesu krzepnięcia krwi, fibrynolizy i angiogenezy w różnych płynach ustrojowych oraz w wyciągach tkankowych.
Działalność dydaktyczna
Zajęcia dydaktyczne (wykłady i ćwiczenia) z przedmiotów: patofizjologia, patologia i hematologia laboratoryjna dla studentów na Wydziałach: Lekarskim, Farmaceutycznym i Nauk o Zdrowiu.
W Zakładzie Zaburzeń Hemostazy realizowane były dwa projekty w ramach współpracy nauki ze sferą biznesu:
- inLAB – Innowacyjne laboratorium współpracy nauki i biznesu,
- ”Program pilotażowy w województwie kujawsko-pomorskim Voucher badawczy”.