ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl
zdjęcie nagłówkowe

Zasady organizacji i realizacja zadań zespołów interdyscyplinarnych w opiece medycznej

Studia podyplomowe w zakresie

EDUKACJA MEDYCZNA – Zasady organizacji i realizacja zadań zespołów interdyscyplinarnych w opiece medycznej

realizowane w ramach projektu pn. EDUKACJA MEDYCZNA pracowników ochrony zdrowia – INNOWACYJNE STUDIA PODYPLOMOWE realizowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy na opracowanie i realizacja autorskiego programu studiów podyplomowych z zakresu nauk biomedycznych finansowanego przez Agencję Badań Medycznych

Studia podyplomowe w zakresie EDUKACJI MEDYCZNEJ – Zasady organizacji i realizacja zadań zespołów interdyscyplinarnych w opiece medycznej został skonstruowany w taki sposób, by zapewnić kształcenie członkom interdyscyplinarnych zespołów medycznych. Zajęcia będą dotyczyły współpracy wybranych grup zawodowych w zakresie sprawnej i efektywnej opieki nad pacjentem będącym w stanie nagłym, ze schorzeniami narządu ruchu, schorzeniami cywilizacyjnymi, z autoagresją, problemami skórnymi, a także w zakresie specjalistycznej opieki nad pacjentami geriatrycznymi. Omówione zostaną aspekty związane z zakażeniami, profilaktyką oraz racjonalną terapią. Uwzględnione zostaną tematy związane z nowoczesną farmakoterapią, leczeniem dieto-zależnym, komunikacją w zespole w sytuacji stresowej i konfliktowej oraz pracy zdalnej. Tworzenie interdyscyplinarnych zespołów medycznych jest rozwiązaniem usprawniającym opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie.

Wymagania medycyny spersonalizowanej, opartej na dowodach naukowych i angażującej pracowników zgodnie z ich wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami wymuszają tworzenie interdyscyplinarnych zespołów medycznych. Niniejszy program zajęć wychodzi przeciwko oczekiwaniom pacjentów i odpowiada wymaganiom, jakie powinni spełniać pracownicy placówki opieki zdrowotnej, by stworzyć efektywnie działający zespół profesjonalistów pomagających sobie wzajemnie i uzupełniających swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie opieki medycznej nad pacjentem.

Forma i organizacja studiów

Studia trwają 2 semestry i są realizowane podczas 160 godzin dydaktycznych.

Plan zajęć zakłada 10 zjazdów (1 zjazd weekendowy / miesiąc) w okresie od końca września 2024 roku do końca czerwca 2025 roku.

Połowa planowanych godzin będzie realizowana zdalnie przez platformę MS Teams, a druga połowa – stacjonarnie w budynkach dydaktycznych Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; ul. Marii Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz.

Program i plan studiów

Program studiów

Plan studiów

Kadra dydaktyczna

Koordynator Studiów podyplomowych w zakresie EDUKACJI MEDYCZNEJ – Zasady organizacji i realizacja zadań zespołów interdyscyplinarnych w opiece medycznej – dr hab. Iga Hołyńska-Iwan, prof. UMK

Wykładowcy:

Kadrę dydaktyczną prowadzącą zajęcia teoretyczne i praktyczne stanowią osoby posiadający dużą wiedzę w zakresie poszczególnych dziedzin medycyny, na co dzień współpracujący z przedstawicielami innych zawodów medycznych lub pacjentem. Są to, m.in.:

  • Dr hab. Karolina Szewczyk-Golec, prof. UMK
  • Dr hab. Aleksander Deptuła, prof. UMK
  • Dr Katarzyna Mądra-Gackowska
  • Dr Kinga Lis
  • Dr Marcin Gackowski
  • Mgr Zofia Tekień-Jankowska

Kto może aplikować na studia?

Studia podyplomowe kierowane są do osób, które spełniają wszystkie z wymienionych warunków:

  1. Posiadają ukończone studia I lub II stopnia lub jednolite studia magisterskie.

  2. Są zatrudnieni w sektorze biomedycznym:

  1. podmiotach leczniczych w rozumieniu ustawy z dnia 15.04.2011 r. o działalności leczniczej,

  2. przedsiębiorstwach o profilu farmaceutycznym/wyrobów medycznych/rozwiązań IT dla sektora ochrony zdrowia/badań klinicznych/biotechnologicznym (niezależnie od formy zatrudnienia),

  3. uczelniach wyższych o profilu biomedycznym,

  4. administracji systemu ochrony zdrowia i obszaru zdrowia publicznego, z wyłączeniem Agencji Badań Medycznych,

  5. wykonują zawody medyczne na podstawie własnej działalności gospodarczej.

  1. Posiadają co najmniej roczne doświadczenie zawodowe.

  2. Dobrowolnie zgłoszą swój udział.

  3. Posiadają lukę kompetencyjną związaną z kierunkiem studiów. Do oceny luki kompetencyjnej zostanie wzięta pod uwagę:

  • liczba ukończonych w czasie ostatnich 3 lat do czasu złożenia wniosku: studiów podyplomowych, kursów, szkoleń z zakresu prowadzonych studiów podyplomowych,

  • staż pracy w zawodzie medycznym,

  • zasadność posiadania kwalifikacji uzyskiwanych w czasie studiów podyplomowych w pracy zawodowej w sektorze biomedycznym (stanowiska kierownicze, osoby decyzyjne).

Limit miejsc: 30 osób

Wymagane dokumenty:

  1. Formularz rekrutacyjny, zawierający uzasadnienie kandydata o potrzebie podjęcia studiów podyplomowych celem uzupełnienia luki kompetencyjnej (będzie dostępny od 01.07.2024 na stronie https://irk.umk.pl/pl/offer/SP2024/)

  2. Kwestionariusz osobowy (CV zawodowe).

  3. Odwzorowanie cyfrowe dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów na poziomie 6 lub 7 PRK.

  4. Deklaracja dobrowolności uczestnictwa w studiach podyplomowych.

  5. Zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające zatrudnienie i jego okres w sektorze biomedycznym:

  1. podmioty lecznicze w rozumieniu ustawy z dnia 15.04.2011 r. o działalności leczniczej,

  2. przedsiębiorstwa o profilu farmaceutycznym/wyrobów medycznych/rozwiązań IT dla sektora ochrony zdrowia/badań klinicznych/biotechnologicznym (niezależnie od formy zatrudnienia),

  3. uczelnie wyższe o profilu biomedycznym,

  4. administracja systemu ochrony zdrowia i obszaru zdrowia publicznego, z wyłączeniem Agencji Badań Medycznych,

  5. w przypadku osób wykonujących zawód medyczny na podstawie własnej działalności gospodarczej – oświadczenie kandydata o treści:

Oświadczam, że w okresie od – do/obecnie prowadzę działalność gospodarczą pod nazwą (nazwa, adres firmy, REGON/NIP) ………………………………………………………………………………………………….., która polega na wykonywaniu zawodu medycznego. Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Opcjonalnie można załączyć:

  1. Kopia dyplomu potwierdzającego posiadany stopień naukowy lub tytuł profesora.

  2. Kopię dyplomu potwierdzającego posiadaną specjalizację.

  3. Oświadczenie o pełnieniu funkcji kierowniczej.

Warunki bezpłatnego udziału w studiach podyplomowych

Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie określonych w programie studiów efektów uczenia się i 30 punktów ECTS, uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich kolokwiów (zaliczenie przedmiotów), egzaminów cząstkowych (zaliczenie modułów), egzaminu końcowego i frekwencja co najmniej 80% zajęć objętych programem studiów weryfikowana na podstawie list obecności i informacji o logowaniu platformy e-learningowej podczas spotkań zdalnych.

Dodatkowe informacje można uzyskać, kontaktując się:

w sprawie projektu ABM ze Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (ul. Marii Skłodowskiej Curie 9, 85-094 Bydgoszcz, Budynek E, III piętro, tel. 52 585 36 10 / 36 73, e-mail: laura.kooths@cm.umk.pl);

w sprawie szczegółów programu studiów podyplomowych – z Katedrą Patobiochemii i Chemii Klinicznej Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (ul. Marii Skłodowskiej Curie 9, 85-094 Bydgoszcz, Budynek E, I piętro, tel. 52 585 35 98, e-mail: kizpatob@cm.umk.pl).