ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl
zdjęcie nagłówkowe

Nowoczesne metody molekularne w medycznych laboratoriach diagnostycznych

Studia podyplomowe w zakresie

EDUKACJA MEDYCZNA – Nowoczesne metody molekularne w medycznych laboratoriach diagnostycznych

realizowane w ramach projektu pn. EDUKACJA MEDYCZNA pracowników ochrony zdrowia – INNOWACYJNE STUDIA PODYPLOMOWE realizowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy na opracowanie i realizacja autorskiego programu studiów podyplomowych z zakresu nauk biomedycznych finansowanego przez Agencję Badań Medycznych

Studia podyplomowe w zakresie EDUKACJI MEDYCZNEJ – Nowoczesne metody molekularne w medycznych laboratoriach diagnostycznych zapewniają uczestnikom dostęp do wiedzy na temat metodologii badań i umiejętność praktycznego wykorzystania metod genetycznych w konkretnych zastosowaniach klinicznych. Są realizowane w postaci pięciu modułów: Organizacja laboratorium molekularnego i podstawy metod molekularnych; Metody molekularne w biologii i mikrobiologii; Metody molekularne w procesach nowotworzenia; Metody sekwencjonowania stosowane w diagnostyce medycznej; Metody molekularne w genetyce klinicznej i epidemiologii. W programie znajdują się również zajęcia przeznaczone na naukę analizy bioinformatycznej uzyskiwanych danych, także z wykorzystaniem nieodpłatnych aplikacji bioinformatycznych, co jest nie do przecenienia, biorąc pod uwagę coraz większą powszechność metod sekwencjonowania, często występujące trudności w analizie uzyskiwanych wyników oraz konieczność ograniczania wydatków laboratoriów medycznych na koszty inne niż odczynnikowe.

W ramach prowadzonych zajęć praktycznych, które stanowią największy odsetek godzin oferowanego kierunku studiów, będzie zapewniony dostęp do laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt, często unikatowy w skali Polski. Dzięki posiadanym licznym przykładom wyników badań uzyskanych w toku badań molekularnych, zajęcia będą w dużej mierze oparte na analizie case-study, co podkreśla ich praktyczny charakter.

Forma i organizacja studiów

Studia trwają 2 semestry i są realizowane podczas 160 godzin dydaktycznych.

Plan zajęć zakłada 10 zjazdów (1 zjazd weekendowy / miesiąc) w okresie od końca września 2024 roku do końca czerwca 2025 roku.

Z uwagi na praktyczny wymiar proponowanego kierunku studiów, zdecydowana większość godzin dydaktycznych (90%) będzie realizowana stacjonarnie w budynkach dydaktycznych Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; ul. Marii Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz. Wykłady zaplanowane są do realizacji zdalnej przez platformę MS Teams.

Program i plan studiów

Program studiów 

Plan studiów

Kadra dydaktyczna

Koordynator Studiów podyplomowych w zakresie EDUKACJI MEDYCZNEJ – nowoczesne metody molekularne w medycznych laboratoriach diagnostycznych – dr n. med. Tomasz Bogiel

Wykładowcy:

Kadrę dydaktyczną prowadzącą zajęcia teoretyczne i praktyczne stanowią osoby o olbrzymim doświadczeniu w pracy w zakresie przygotowywania, optymalizacji i wykonywania badań technikami biologii molekularnej oraz interpretacji uzyskanych wyników, m.in.:

Prof. dr hab. Olga Haus

Prof. dr hab. Tomasz Grzybowski

Dr hab. Marcin Woźniak, prof. UMK

Dr hab. Maciej Gagat, prof. UMK

Dr n. med. Aneta Bąk

Kto może aplikować na studia?

Studia podyplomowe kierowane są do osób, które spełniają wszystkie z wymienionych warunków:

  1. Posiadają ukończone studia I lub II stopnia lub jednolite studia magisterskie.

  2. Są zatrudnieni w sektorze biomedycznym:

  1. podmiotach leczniczych w rozumieniu ustawy z dnia 15.04.2011 r. o działalności leczniczej,

  2. przedsiębiorstwach o profilu farmaceutycznym/wyrobów medycznych/rozwiązań IT dla sektora ochrony zdrowia/badań klinicznych/biotechnologicznym (niezależnie od formy zatrudnienia),

  3. uczelniach wyższych o profilu biomedycznym,

  4. administracji systemu ochrony zdrowia i obszaru zdrowia publicznego, z wyłączeniem Agencji Badań Medycznych,

  5. wykonują zawody medyczne na podstawie własnej działalności gospodarczej.

  1. Posiadają co najmniej roczne doświadczenie zawodowe.

  2. Dobrowolnie zgłoszą swój udział.

  3. Posiadają lukę kompetencyjną związaną z kierunkiem studiów. Do oceny luki kompetencyjnej zostanie wzięta pod uwagę:

  • liczba ukończonych w czasie ostatnich 3 lat do czasu złożenia wniosku: studiów podyplomowych, kursów, szkoleń z zakresu prowadzonych studiów podyplomowych,

  • staż pracy w zawodzie medycznym,

  • zasadność posiadania kwalifikacji uzyskiwanych w czasie studiów podyplomowych w pracy zawodowej w sektorze biomedycznym (stanowiska kierownicze, osoby decyzyjne).

Limit miejsc: 28 osób

Wymagane dokumenty:

  1. Formularz rekrutacyjny, zawierający uzasadnienie kandydata o potrzebie podjęcia studiów podyplomowych celem uzupełnienia luki kompetencyjnej (będzie dostępny od 01.07.2024 na stronie https://irk.umk.pl/pl/offer/SP2024/)

  2. Kwestionariusz osobowy (CV zawodowe).

  3. Odwzorowanie cyfrowe dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów na poziomie 6 lub 7 PRK.

  4. Deklaracja dobrowolności uczestnictwa w studiach podyplomowych.

  5. Zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające zatrudnienie i jego okres w sektorze biomedycznym:

  1. podmioty lecznicze w rozumieniu ustawy z dnia 15.04.2011 r. o działalności leczniczej,

  2. przedsiębiorstwa o profilu farmaceutycznym/wyrobów medycznych/rozwiązań IT dla sektora ochrony zdrowia/badań klinicznych/biotechnologicznym (niezależnie od formy zatrudnienia),

  3. uczelnie wyższe o profilu biomedycznym,

  4. administracja systemu ochrony zdrowia i obszaru zdrowia publicznego, z wyłączeniem Agencji Badań Medycznych,

  5. w przypadku osób wykonujących zawód medyczny na podstawie własnej działalności gospodarczej – oświadczenie kandydata o treści:

Oświadczam, że w okresie od – do/obecnie prowadzę działalność gospodarczą pod nazwą (nazwa, adres firmy, REGON/NIP) ………………………………………………………………………………………………….., która polega na wykonywaniu zawodu medycznego. Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Opcjonalnie można załączyć:

  1. Kopia dyplomu potwierdzającego posiadany stopień naukowy lub tytuł profesora.

  2. Kopię dyplomu potwierdzającego posiadaną specjalizację.

  3. Oświadczenie o pełnieniu funkcji kierowniczej.

Warunki bezpłatnego udziału w studiach podyplomowych

Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie określonych w programie studiów efektów uczenia się i 30 punktów ECTS, uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich kolokwiów (zaliczenie przedmiotów), egzaminów cząstkowych (zaliczenie modułów), egzaminu końcowego i frekwencja co najmniej 80% zajęć objętych programem studiów weryfikowana na podstawie list obecności i informacji o logowaniu platformy e-learningowej podczas spotkań zdalnych.

Dodatkowe informacje można uzyskać, kontaktując się ze Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (ul. Marii Skłodowskiej Curie 9, 85-094 Bydgoszcz, Budynek E, III piętro, tel. 52 585 36 10 / 36 73, e-mail: laura.kooths@cm.umk.pl).