Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz,
Budynek F, pokoje 50-53
tel.: +48 52 585-34-00
fax: +48 52 585-36-75
e-mail: dziekfarm@cm.umk.pl

Podsumowanie V edycji warsztatów dla szkół ponadpodstawowych

W dniach 23-27 września 2024 roku odbyła się V edycja Praktycznych Warsztatów dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych. W gościnnych murach Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu przyjęliśmy 780 uczniów z 28 szkół z całej Polski.

Podczas powitania uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą kierunków studiów oraz zasadami rekrutacji na Wydziale Farmaceutycznym.

Inauguracja wydarzenia miała miejsce 23 września w Auli nr 35 budynku Wydziału Farmaceutycznego w Bydgoszczy. Uroczystość rozpoczął dr hab. Marek Foksiński, prof. UMK, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, który powitał gości, posła na Sejm RP Norberta Pietrykowskiego, absolwenta analityki medycznej na tym wydziale, Beatę Stasiak, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Magdalenę Buschmann, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, Joannę Rek, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty, a także Marcina Piątka, Prezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. Wydarzenie uświetnili także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół ponadpodstawowych oraz Dyrektor Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, Magdalena Bereda.

 

Młodzież miała do wyboru aż 21 tematów, co umożliwiło im uczestnictwo w wielu inspirujących ćwiczeniach praktycznych z obszaru farmacji, diagnostyki medycznej i kosmetologii, starannie przygotowanych przez pracowników reprezentujących 13 Katedr; lista Katedr i tematów warsztatów»

W duchu hasła „młodzi dla młodych”, po raz pierwszy studenci wydziału kierunków analityka medyczna, farmacja i kosmetologia z ogromnym zaangażowaniem wsparli organizatorów warsztatów, przyjmując rolę gospodarzy.

Mieli oni nie tylko możliwość bezpośredniego wspierania gości, ale również, po raz pierwszy, zaprezentowali wiele inspirujących wykładów. Studentki kierunku Analityka medyczna, Zuzanna Cieślak i Katarzyna Siemiątkowska-Grzybowska, wygłosiły prelekcję pt. „Co każdy powinien wiedzieć o życiu studenta?”, natomiast student farmacji, Filip Jankowski, podjął temat leków przeciwbólowych, które mogą prowadzić do wysokiego uzależnienia. W programie nie zabrakło emocjonujących chwil podczas wykładu dr Ingi Dziembowskiej, która to na podstawie historii Sherlocka Holmesa zabrała nas w podróż od zbrodni do laboratorium, ukazując w fascynujący sposób rolę Diagnosty Laboratoryjnego, Farmaceuty oraz Kosmetologa. O czym mówią krwinki czerwone wyjaśniła dr Anna Cwynar, natomiast dr Michał Falkowski podzielił się własną historią „My way”, czyli jak pokonał drogę od małego chłopca do dorosłego mężczyzny, tak aby stać się farmaceutą i naukowcem.

Z ogromną nadzieją patrzymy na przyszłość, licząc, że wiedza zdobyta zarówno podczas ćwiczeń laboratoryjnych, jak i podczas inauguracji warsztatów, pomoże młodym ludziom świadomie wybierać swoje przyszłe kierunki studiów.

Hasłem V edycji  Praktycznych Warsztatów dla Szkół Ponadpodstawowych było „Studiuj w Bydgoszczy, pracuj w Bydgoszczy, mieszkaj w Bydgoszczy”.

Warsztaty odbyły się pod honorowym patronatem Michała Sztybla, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz Rafała Bruskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

List Michała Sztybla, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego»

Patronat instytucjonalny sprawowała Pomorsko-Kujawsko Okręgowa Izba Aptekarska, a patronat medialny objęli: TVP3 Bydgoszcz, naszemiasto.pl oraz Radio Eska.

Po raz pierwszy Warsztaty dla Szkół Ponadpodstawowych mogły liczyć na wsparcie sponsora, firmy Apis Natural Cosmetics Sp. z o.o., za co bardzo dziękujemy.

O realizowanych warsztatach mogli Państwo znaleźć informacje w lokalnych mediach. Zapowiedzi i relacje z tego wydarzenia były prezentowane w:

oraz portalach

Zorganizowane wydarzenie spotkało się z niezwykle pozytywnym odzewem wśród uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych, czego dowodem jest wiele ciepłych słów skierowanych do organizatorów warsztatów i co z pewnością świadczy o jego wysokiej wartości i atrakcyjności. Dowodem są liczne wzmianki naniesione przez szkoły w mediach społecznościowych – patrz link podziękowania»